چه چیزی در پس اعتیاد وجود دارد؟

چه چیزی در پس اعتیاد وجود دارد؟

فردی که تا حدی می‌نوشد که کارش را از دست می‌دهد و بااین‌وجود همچنان به نوشیدن ادامه می‌دهد، احتمالاً معتاد به مصرف الکل است. به شکل مشابه فردی که نیاز غیرقابل‌کنترلی به قمار دارد و نمی‌خواهد کاری به ‌جز قمار کند احتمالاً به تجربه خطر در قمار اعتیاد دارد. ریشه رفتارهای اعتیادی نوعی استرس هیجانی است که در ذهن ناخودآگاه فرد عمیقاً دفن شده و مطرح کردن آن بسیار دشوار و عمیق است. برای کاهش استرس و از بین بردن آن، تجربه لذت اثربخش است مثل یک‌شب نوشیدن الکل یا شادی یک قمار بزرگ. متوقف کردن رفتار تهدیدی است برای برگشت رفتار به همان منبع استرس هیجانی. حضور رفتارهای اعتیادی نشانگر این است که هیچ مکانیزم مقابله‌ای سالمی برای این مسئله وجود ندارد. تنها مکانیزم های موجود مزاحم و ناسالم هستند مثل سوءمصرف مواد یا رفتارهای غیر سازنده. برخی افراد قادر هستند مصرف مشروب و رفتارهای تکانشی خود را متوقف کنند زیرا استرس‌های هیجانی آن‌ها در قالب رفتارهای اعتیادی بروز نمی‌کند. برای دیگر افراد مشکل مصرف مواد و الکل نشانه‌ی مشکلی است که حتی به وجود آن آگاه نیستند و این مسئله نیازمند درمان طولانی‌مدت و مشاوره هست.

بین 20 تا 30 درصد افراد مصرف‌کننده، به مواد اعتیاد پیدا می‌کنند. فرد مواد را پیدا و مصرف می‌کند(عمل) و به اوج می‌رسند(نتیجه عمل). این نوعی یادگیری همخوان است یعنی روند ساده یادگیری انجام کاری بر اساس یک محرک جدید. بخش خاصی در مغز مربوط به یادگیری همخوان است که از طریق انتقال‌دهنده‌های عصبی به نام دوپامین کار می‌کند.

زمانی که فرد کار لذت‌بخش و مفیدی انجام می‌دهد، دوپامین به شکل طبیعی توسط مغز تولید می‌شود. این‌یک تکنیک نجات‌ دهنده است. خوردن و نوشیدن حس خوبی می‌دهد اما همچنین منجر به بقا انسان می‌شود. تولید دوپامین یکی از محرک‌های اصلی رابطه جنسی است زیرا همان‌گونه که رابطه جنسی لذت‌بخش است برای بقا لازم است. یکی از تأثیرات تولید دوپامین تبدیل تجربه به خاطره است و همچنین ما را به تجربه دوباره تشویق می‌کند.

تأثیرات مواد مخدر بر ذهن

دوپامین در طی فعالیت‌های سالم توسط ذهن ترشح می‌شود اما موادی مثل کوکائین و هروئین(یا رفتارهای تکانشی مثل قمار، خرید یا خوردن)ذهن را مجبور به آزاد کردن حجم عظیمی از دوپامین می‌کند، و دوباره مانع جذب دوباره دوپامین توسط ذهن می‌شود و تجربه‌ی لذت‌بخش را به شکلی غیرطبیعی طولانی می‌کند. در خیلی از موارد مصرف شدید و مزمن مواد، در حقیقت واکنش شیمیایی ذهن را تغییر می‌دهد و میزان تولید دوپامین را نسبت به قبل کاهش می‌دهد. ما می‌توانیم تأثیر شیمیایی مواد بر روی ذهن را از طریق تکنیک تصویربرداری ذهن مشخص کنیم.

استرس هیجانی

زمانی که در مورد عوامل روان‌شناختی پس‌زمینه‌ی اعتیاد صحبت می‌کنیم، درک استرس هیجانی خیلی اهمیت پیدا می‌کند. استرس هیجانی شکل‌ها و دلایل بسیاری دارد. در منزل، برای مثال خشونت خانگی می‌تواند تأثیرات مخرب بر اعضای آسیب‌دیده و شکننده خانواده و شاهدان مخصوصاً زنان و کودکان بگذارد. سوءاستفاده از همسر می‌تواند منجر به مشکلات ذهنی در افراد آسیب‌دیده و همچنین شاهدان ماجرا شود. که شامل موارد زیر است.

 • افسردگی
 • استرس
 • حمله وحشت‌زدگی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • افکار خودکشی

استرس هیجانی زیرمجموعه‌ی تروما است که ازنظر پژوهشگران به‌عنوان پاسخ هیجانی درزمانی که فرد عمیقاً به خاطر رفاه و زندگی خود ترسیده شناخته‌شده است. وقتی زنی توسط همسر خود مورد آزار قرار می‌گیرد و کودکی شاهد این واقعه است این تجربه به حدی ترسناک است که ذهن آن‌ها قادر به تحلیل این تجربه نبوده و درنتیجه عملکرد ذهن و ساختار آن اساساً تغییر می‌کند. نتیجه‌ی این شک می‌تواند منجر به یکی از مواردی که در لیست بالا مطرح شد شود. اگر درمان نشود، استرس هیجانی رشد می‌کند و تنها رفتارهای غیرسالم (مثل مصرف مواد، خرید تکانشی و قمار) می‌تواند طوفان درون را آرام کند.

منبع: The Psychology Behind Addiction

www.deserthopetreatment.com

 

جهت مشاهده دیگر مقالات می تونید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

مشاهده تمام مقالات

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
5 12 votes
امتیاز دهی
guest
0 دیدگاه‌
Inline Feedbacks
نمایش تمام پیام ها
  0
  مشتاق دیدگاه شما هستیمx
  ()
  x

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد

  آدرس

  ایران ، تهران

  تلفن

  09123657699

  ایمیل

  info@mdelvari.ir