چگونه طلاق بدون چالش را تجربه کنیم؟

همکاری، ارتباط و گفت‌وگو
به پایان رساندن یک ازدواج به‌طورمعمول سیلی از هیجانات مثل خشم، سوگ، اضطراب و ترس را رها می‌کند. گاهی اوقات این احساسات زمانی که اصلاً انتظار آن را ندارید بروز کرده و شمارا خلع سلاح می‌کنند. این پاسخ طبیعی است و در طول زمان شدت این احساسات کاهش می‌یابد. در این میان، با خود مهربان باشید. محققان کشف کرده‌اند افرادی که در مورد خود مهربانانه و دلسوزانه رفتار می‌کنند ساده‌تر می‌توانند مسائل مربوط به طلاق را مدیریت کنند.
به جدایی به دید نبرد نگاه نکنید. گفت‌وگو در مورد مسائل طلاق اغلب جایگزین خوبی برای جلسه دادگاه است. تلاش برای تنها مدیریت کردن مسائل می‌تواند خسته‌کننده باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که صحبت کردن می‌تواند بر رضایت هیجانی فرد، رابطه زناشویی و نیاز کودکان مفید باشد.
صحبت کردن با همسر خود قبل از طلاق شاید سخت‌ترین کاری باشد که شما مایل به انجام آن باشید اما همکاری و ارتباطات تجربه طلاق را برای همه خوشایندتر می‌کند. صحبت کردن با روانشناس نیز می‌تواند به شما برای رسیدن به تصمیمی مشترک با کمترین دغدغه کمک کند.
زمانی که هیجانات به اوج خود می‌رسند به خاطر سپردن جزییات دشوار است. زمانی را انتخاب کنید که آرام هستید و تمام نکاتی را که می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید را یادداشت کنید و از نوشته‌های خود به‌عنوان راهنما استفاده کنید. در دست داشتن یک نوشته می‌تواند به هیجانات جهت دهد. اگر گفت‌وگوهای حضوری هنوز برای شما دشوار هستند برخی جزئیات را توسط ایمیل ارسال کنید.
برای زوج‌هایی که فرزند دارند
طلاق می‌تواند یک تجربه‌ی آسیب‌زننده برای کودکان باشد اما تحقیقات نشان می‌دهند که بیشتر بچه‌ها بعد از 2 سال به‌خوبی با شرایط تنظیم می‌شوند. از طرف دیگر، بچه‌ها اغلب زمانی که والدین باوجود مشکلات فراوان به‌جای جدایی با یکدیگر زندگی می‌کنند دشواری‌های بیشتری را تجربه می‌کنند. در طول روند طلاق والدین می‌توانند اقدامات بسیاری انجام دهند تا کودک، دوران گذار ساده‌تری را تجربه کنند. تمام تلاش خود را کنید تا کودکان از هر مشکل و دغدغه‌ای دور بمانند. مشکلات دائم والدین احتمال درگیری کودک به مشکلات روان‌شناختی و اجتماعی را افزایش می‌دهد.
ارائه یک برنامه توسط والدین در حال طلاق و درمیان گذاشتن آن با کودکان می‌تواند مفید باشد همچنین مکالمات صادقانه در مورد تغییرات پیش رو در خانواده فواید بسیاری برای کودکان دارد.
در بسیاری از موارد، تغییرات ناگهانی برای کودکان دشوار است. اگر ممکن باشد بهتر است از چند هفته قبل از تغییر محل زندگی آن‌ها یا خروج یکی از والدین از منزل به آن‌ها اطلاع دهیم. به حداقل رساندن تغییرات تا حد ممکن در ماه‌ها و سال‌های بعد از طلاق نیز می‌تواند مفید باشد.
عملکرد کودکان در ارتباط نزدیک با والدین بهتر است. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که ارتباط ضعیفی با یک یا هردو والد دارند دوران سخت‌تری را در مواجهه با تحولات خانوادگی طی می‌کنند. برنامه‌های آموزشی والدین که بر تقویت روابط بین والدین و کودکانشان متمرکز هستند  نشان می‌دهند چگونه به کودکان کمک کنیم تا طی ماه‌ها و سال‌های بعد از طلاق بهتر با مسائل مقابله کنند.
از خودتان مراقبت کنید
تغییراتی که به خاطر جدایی و طلاق به وجود می‌آیند ممکن است مخرب باشند. اما الآن بیشتر از همیشه مهم است که از خود مراقبت کنید. از گروه‌های حمایتی مثل دوستان و خانواده کمک بگیرید همچنان گروه‌های حمایتی رسمی می‌توانند به شما برای مقابله با بسیاری از هیجانات طلاق کمک کند. همان‌طور که پا در این مسیر جدید می‌گذارید، سعی کنید خود را با فعالیت‌هایی که درگذشته به آن‌ها شدید علاقه داشتید و مدتی از آن‌ها فاصله گرفتید مشغول کنید. یا به فعالیت‌ها و سرگرمی‌های جدید بپردازید. با انجام ورزش و تغذیه سالم از سلامت فیزیکی بهره‌مند شوید.
روانشناسان چگونه می‌توانند به ما کمک کنند
طلاق دوران سختی برای تمام اعضا خانواده است. زن و مرد و کودکان می‌توانند از صحبت با روانشناس برای کنار آمدن با هیجاناتشان و انطباق با تغییرات کمک بگیرند همچنین روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا با دقت درباره‌ی اینکه چه اتفاقاتی در ازدواج شما رخ‌داده تا شما بتوانید از تکرار این الگو اشتباه پرهیز کنید.

منبع مطلب
Healthy divorce: How to make your split as smooth as possiblewww.apa.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن