طلاق عاطفی چیست؟

زمانی که شما از همسرتان طلاق عاطفی می‌گیرید، هیجانات خود را از ازدواج خود جدا می‌کنید. برای برخی از زوجین این اتفاق قبل از طلاق می‌افتد. برای دیگر زوجین این اتفاق تا بعد از طلاق رخ نمی‌دهد. بیشتر طلاق‌ها یک‌طرفه هستند. خیلی به‌ندرت پیش می‌آید که یک زوج با گفت‌وگو با یکدیگر باهم توافق می‌کنند که از هم جدا شوند.

برخی زوجین سالها با حس جدایی هیجانی درگیر هستند قبل از اینکه به نتیجه برسند که طلاق می‌تواند راه‌حلی برای مشکلات زناشویی یا هیجانات و احساسات آن‌ها باشد.

علاوه بر آن زوجینی که تا بعد از طلاق قانونی هنوز درگیر احساسات خود هستند به زوج طرد شده معروف هستند. مهم نیست که شما در این میان چه نقشی دارید اما باید به پایان رسیدن ازدواج خود را بپذیرید و خود را به‌عنوان فردی مجزا در نظر بگیرید و نه فردی در نقش زن یا شوهر فردی دیگر. آن‌ها نمی‌توانند نشانه‌ی خطر را ببینند، نشانه‌هایی مبنی بر اینکه ازدواجشان درخطر است و شما نمی‌دانید که چه پاسخ مؤثری به آن بدهید. درنتیجه، آن‌ها به شکلی پاسخ می‌دهند که زوجی که اول جداشده را ازلحاظ هیجانی بیشتر از خود می‌رانند.

درک این مسئله مهم است که زوجی که خود را از زندگی زناشویی جدا کرده است یک هیولا نیست. آن‌ فرد نمی‌خواهد درد و رنج را همراه داشته باشد بلکه به دنبال راهی برای فرار از موقعیتی است که باعث درد و رنج او می‌شود و به همین دلیل است که پاسخش نسبت به رنج همسر خود رفتاری سرد و حساب‌شده است. خواسته و نیاز را نمی‌توان با رفتار غیرمنطقی و ناخوشایند پاسخ داد. بهترین اقدامی که یک زوج باقی‌مانده می‌تواند انجام دهد رسیدن به این نقطه است که هر فرد فقط می‌تواند احساسات خود را کنترل کند.

چه زمانی طلاق عاطفی رخ می‌دهد؟

مشکلات همیشگی و حل‌نشده و تفاوت نظرهایی که در طول زمان انباشته می‌شوند می‌تواند بزرگ و سمی شده و رابطه زناشویی را آلوده کرده که درنتیجه رابطه مؤثر، احترام و اعتماد از بین می‌رود.

هیچ جدول برنامه‌ریزی قابل پیش‌بینی برای تعیین طول یک ازدواج در این بحران‌ها وجود ندارد، اما زوجین بسیاری درنهایت به حدی از فشار می‌رسند که باید بین حل مسئله یا جدایی یکی را انتخاب کنند.

اگر انتخاب جدایی باشد، یکی یا هر دو طرف دست از تلاش برای رابطه کشیده‌اند و پذیرفته‌اند که ازدواجشان به پایان رسیده است.

انواع جدایی

جدایی قانونی، که شامل درگیری با سیستم دادگاه، تغییرات مالی و مکانی و برنامه‌ریزی حق نگه‌داری کودکان هست.

طلاق عاطفی اقدام به جدایی است به صورتی که یک یا هر دو طرف در بیشتر مواقع که شامل بحث در مورد انتظارات یا موضوعات اصلی عدم تفاهم است سرگردان می‌شوند.

عوامل طلاق عاطفی

متغیرهای فردی مثل؛ نگرانی، دورویی، دروغ‌گویی، خشم، غرور و دیگر ویژگی‌های فردی بر حس ناتوانی و طلاق عاطفی یا  جدایی اثر می‌گذارد.

ویژگی‌های شخصیتی زوجی که طرد می‌شود:

  • غافلگیر و متعجب هستند زیرا هیچ ایده ای نداشته اند که ازدواج آنها درگیر مشکلاتی بوده
  • دنبال راهی برای حفظ ازدواج خود می‌گردند
  • وابسته هستند و اغلب برای داشتن شانس دوباره به همسر خود التماس می‌کنند
  • رفتارهای ناخوشایند مثل تهدید و تعقیب از خود نشان می‌دهند
  • در مورد آینده ترس و اضطراب را تجربه می‌کنند
  • هر راهی را برای به تأخیر انداختن طلاق می‌روند و به همسر و ازدواج خود به شدت وابسته هستند

طلاقجداییعاطفیخانوادهزوجهیجاناتزوجینمشاورهروانشناسی

منبع مطلب

Emotional divorcewww.mydomaine.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن