بررسی نکات مثبت و منفی ازدواج سنتی

نکات مثبت ازدواج سنتی:

  • کاهش استرس برای پیدا کردن یک شریک زندگی مناسب

به این دلیل که در ازدواج سنتی انتخاب ها محدود هستند، افراد درگیری ذهنی کمتری برای پیدا کردن شریک مناسب را دارند. آنها به اجبار بر سر یک قرار ملاقات نمی روند یا به مجبور نیستند از ارزش های شخصی خود در برابر دیگران دفاع کنند. افرادی که به این شکل ازدواج می کنند اغلب پیشینه یا فرهنگ مشابهی با یکدیگر دارند.

  • والدین در جریان روابط فرزندان خود قرار می گیرند

وقتی جامعه در انتخاب همسر آینده فردگرایی را دنبال می کند، خانواده ها در اولویت های بعدی قرار می گیرند. معیارهای فرهنگی مثل کسب اجازه ازدواج از پدر تبدیل به قوانین نانوشته ای شدند که همراهی بزرگترها در این مسیر را افزایش می دهد.

  • باعث هماهنگی دو  خانواده  می شود

انواع ازدواج شامل: ازدواج سنتی اجباری، ازدواج سنتی توافقی، ازدواج با انتخاب شخصی و ازدواج مستقلانه است. کشورهای توسعه یافته ازدواج مستقلانه را تشویق می کنند یعنی والدین و بزرگ ترها در انتخاب و تصمیم گیری های این ازدواج هیچ نقشی ندارند. این روند دو خانواده ای را که ممکن است هیچ مشترکاتی با هم نداشته باشند را در کنار هم به اجبار قرار می دهند. ازدواج سنتی بر اساس نکاتی شکل می گیرد که برای هر دو خاواده سود آور است.

  • امکان پیدا کردن فردی خاص

بیشتر افراد در یک ازدواج سنتی اولین روز ازدواج خود را شبیه یک شراکت کاری شروع میکنند. آنها قراردادی برای اجرا دارند بنابراین آن را اجرا می کنند. رابطه آنها در پاسخ دادن به نیازهای دو طرف تعریف می شود. اگرچه همیشه یک عامل ریسک در هر رابطه ای وجود دارد، بیشتر مردم می توانند از یک ازدواج سنتی لذت ببرند که به آنها فرصت شادی در زندگی می دهد. عشق در نگاه اول ممکن است رخ دهد، اما احتمالش کم است.

  • رابطه ها متمرکز بر احساسات نیستند

برای ازدواج های غیرسنتی، تمرکز رابطه بر روی واکنش های احساسی هر فرد  است. شکل گیری یک رابطه ی سنتی کمی متفاوت است. برای بسیاری عشق رومانتیک در اولویت قرار دارد . زوجین در این موقعیت تمرکز خود را بر ایجاد یک شراکت موفق می گذارند که به دو طرف این فرصت را میدهد که به رابطه دراز مدت متعهد باشند. این تلاش پایداری بیشتری را برای لذت دو طرف ایجاد می کند.

نکات منفی ازدواج سنتی

  • خطر کودک همسری را افزایش میابد

در ازدواج کودکان مخصوصا کودکان زیر 12 سال هیچ حق انتخابی وجود ندارد. این پدیده در اروپا و آمریکا شمالی رخ نمی دهد اما فقر در آسیا شرقی، آمریکا لاتین و آفریقا خانواده ها را به انتخاب بین تحصیل یا کم کردن تعداد اعضا خانواده هایشان برای حفظ بقا خود مجبور می کند. ازدواج های سنتی امنیت مالی کودکان را تضمین می کند حتی اگر آنها از نظر فیزیکی در خطر قرار بگیرند.

  • دختر در خانواده یک بار مالی به حساب می آید

زمانیکه جوامع با فقر دست و پنجه نرم می کنند سیر کردن شکم هرکس یک مسئولیت دائمی است. بیشتر فرهنگ ها که با فقر درگیر هستند شرایطی در آنها حاکم است که زن ها نمی توانند شغل مناسبی را پیدا کنند. یعنی یک دختر سنگین ترین بار مالی می شود که خانواده می تواند تحمل کند. با برنامه ریزی ازدواج به سرعت فشارهای مالی از خانواده کم می شوند تا برای همه غذای کافی باقی بماند.

  • فرد مجبور به زندگی با یک غریبه می شود

در برخی ازدواج های سنتی این امکان فراهم است که فرد بتواند همسر آینده خود را قبل از روز ازدواج ببیند. اما در خیلی از این روابط همچین امکانی وجود ندارد. یعنی هرکس با چشم بسته به یک تغییر بزرگ تن می دهد و بجای ازدواج با بهترین دوستش، قراردادی را با فردی کاملا غریبه امضا می کند.

 

منبع مطلب

Arranged Marriage Pros and Conswww.connectusfund.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن